مهندسي ايمني آتش سازه‌اي

نرم افزار FIRE 110

با توجه به نیاز های مختلفی که در زمینه شبیه سازی اثرات اتش در سازه های فولادی وجود دارد سعی شده که نرم افزاری نوشته شود که بتواند به بخش عمده ای از این نیاز ها پاسخگو باشد. از انجاییکه فرمولاسیون عددی به کار رفته در قلب این نرم افزار فرمولاسیون کارامد و به روز می باشد لذا این نرم افزار قادر است تقریبا تمامی خواسته های مورد نیاز در یک شبیه سازی حرارتی شامل : توزیع دمایی یكنواخت و غیر یكنواخت، اثرات فاز سرد شدگی و گرم شدگی، غیرخطی های هندسی و مصالح را پوشش دهد. علاوه بر این نرم افزار بسیار ساده بوده و با منطق کاربر دوستی (user friendly) تهیه شده است.

اولین گام در راستای طراحی ساختمان ها در برابر اتش و یا مقاوم سازی ساختمان های موجود در برابر آتش شناخت رفتار سازه در طول اتش سوزی است. لازمه شناخت رفتار سازه ، تحلیل دقیق سازه در برابر بار حرارتی ناشی از آتش می باشد. به منظور نیل به این هدف بهترین و جامع ترین روش استفاده از نرم افزار هایی می باشد که با استفاده از فرمولاسیون های مناسب اثرات اتش بر یک سازه را تحلیل می نمایند.

با توجه به ضعف ها و کاستی های روش های تحلیلی موجود بخش پدافند غیر عامل داریان فرمولاسیونی قدرتمند و مناسب جهت چنین تحلیلی را ارائه نموده است. فرمولاسیون ارائه شده مبتنی بر روش مفاصل پلاستیک بوده و کلیه اثرات حرارتی نظیر انبساط طولی, خم شدگی حرارتی, اثرات پلاستیک شدگی, اثر اتصالات, اثر غیر خطی شدگی هندسی, تنش های پسماند بعد از پلاستیک شدگی و همچنین فاز گرم شدگی و سرد شدگی را در نظر می گیرد. نرخ همگرایی در این روش بسیار بالا بوده و مشکلات همگرایی که به طور معمول در شرایط به شدت غیر خطی ناشی از حرارت بالا بوجود می اید در این فرمولاسیون حل شده است. علاوه بر این سرعت انجام تحلیل ها بسیار بالا و تلاش های محاسباتی در این فرمولاسیون نسبت به روش های مشابه بسیار پایین تر می باشد. بر مبنای فرمولاسیون ارائه شده نرم افزار Fire 110 کد نویسی و تهیه شده است . این نرم افزار در عین سادگی و دارا بودن محیط ساده و آشنا دارای عملکرد بالا و نتایج دقیق می باشد. مقایسه نتایج حاصل از این نرم افزار با نتایج تحلیل های عددی و تست های ازمایشگاهی مشخص نموده که نه تنها این نرم افزار رفتار سازه را در حرارت های بالا به خوبی تعیین می نماید بلکه دقت ان هم از روش های تحلیلی مشابه بالاتر می باشد.
این نرم افزار در حال حاضر صرفا توانایی تحلیل سازه های فولادی را دارند ولیکن در آینده نزدیک بخش سازه های بتنی نیز به آن افزوده خواهد شد.


جهت آشنایی بیشتر علاقمندان، فایل های زیر جهت دانلود قرار داده شده است.

(با کلیک روی هر عنوان، مقاله مربوط به آن را دریافت نمایید).

 معرفی نرم افزار FIRE110

(صحت سنجی و مثال) FIRE110

عضویت در خبرنامه داریان